[column size="1/5" center="no" class=""]

Wybierz Kurs

[/column] [column size="4/5" center="no" class=""]

PZB - Płetwonurek w Zestawie Butlowym

Płetwonurek w twinie

Twinowiec bombowiec 🙂

Tak naprawdę powinno być: w zestawie dwubutlowym,  bo poza bardzo rzadkimi przypadkami nurkuje się w zestawach składających się z dwóch butli. Najbardziej popularny jest zestaw 2x12 l. Dla kobiet super sprawą jest zestaw 2x7l. Na pewno nieraz widzieliście podczas swoich nurkowań innych płetwonurków w takich zestawach.

Dużo osób zastanawia się po co dźwigać taki kawał żelastwa na plecach (waga całęgo zestawu może dochodzić do 50 kg). Oczywista odpowiedzią jest, aby zwiększyć ilość zabieranego ze sobą powietrza pod wodę. To niezaprzeczalna zaleta. Po co więc kobietom zestaw 2x7 l.? Przecież to mniej niż 15 l. butla. I tu dochodzimy do największej zalety takiego zestawu, a mianowicie możliwość rozseparowania takich butli pod wodą 🙂 Do tego jest w głównej mierze potrzebny kurs PZB. Rozseparowanie to nic innego jak zakręcenie tzw. manifoldu czyli środkowego zaworu. Dzięki temu w dowolnym momencie uzyskamy dwie niezależne butle nurkowe. Dzięki temu dramatycznie rośnie nam bezpieczeństwo pod wodą, ponieważ zawsze masz połowę powietrza które Ci zostało w butlach z pełni działającym automatem i źródłem wyporu. Jeżeli założysz twina 2x12 l. (tak się popularnie mówi na zestaw dwubutlowy) i pójdziesz z nim nurkować, to będzie tak jak byś miał ze sobą 24 l. butlę.

Na kursie PZB dowiesz się jakie możliwości nurkowe oferuje twin, ale również jakie niesie ze sobą zagrożenia. Dowiesz się, jak poprawnie konfigurować swoje wyposażenie zaawansowanych nurkowań. Podczas szkolenia skoncentrujemy się także na pływalności, trymie, obsłudze wyposażenia dodatkowego i procedurach awaryjnych.  Kurs PZB razem z kursem PN1 to wstęp do nurkowań technicznych.

 

Warunki uczestnictwa w kursie

 • ukończone 14 lat
 • posiadanie stopnia Płetwonurka Eksploratora KDP/CMAS (PE)
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania
 • wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Przebieg szkolenia

Podczas kursu na płetwonurka PZB KDP/CMAS odbędzie się 5 godzin zajęć teoretycznych oraz 8 godzin zajęć praktycznych. Cały kurs trwa minimum dwa dni szkoleniowe. Podczas kursu wykonacie minimum 3 nurkowania bezdekompresyjne w wodach otwartych.  Łącznie spędzicie pod pod wodą przynajmniej 60 minut.  Cały kurs należ zakończyć w okresie nie dłuższym  niż 2 miesiące.

Wykłady

 • Spotkanie organizacyjne i warunki wstępne
 • Budowa zestawu butlowego i typy zestawów
 • Konfiguracja sprzętu podstawowego
 • Konfiguracja sprzętu pomocniczego
 • Technika nurkowania w zestawie butlowym
 • Sprawdzian wiedzy teoretycznej i zakończenie kursu

Zajęcia Praktyczne

 • Konfiguracja sprzętu do nurkowań w zestawie butlowym - ćwiczenia praktyczne na powierzchni
 • Nurkowanie z zaawansowanymi elementami techniki nurkowania
 • Nurkowanie z elementami autoratownictwa
 • Nurkowanie z procedurami awaryjnymi

Dokładne informacje na temat szkolenia znajdą państwo w książeczce szkoleń technicznych. Wystarczy kliknąć w poniższy guzik:

Read more

Cena kursu

350 zł

Jest to cena z wszystkim opłatami. Cena kursu zawiera koszt niezbędnego sprzętu dla kursanta i instruktora. Do ceny końcowej kursu nurkowania należy dodać zrzutkę za paliwo (instruktor też się dorzuca :P) oraz wejścia na bazy nurkowe ew. basen najczęściej około 30 zł za dzień.

Przydatne linki

Poniżej mogą Państwo sprawdzić ceny wszystkich kursów nurkowania, które oferujemy, jak również cennik wypożyczenia sprzętu nurkowego. Przypominamy, że na czas kursu zapewniamy cały niezbędny sprzęt.

Read more Read more