Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Dołącz do wielkiej przygody !

Zanim zapytasz przeczytaj

Q?

Czy można nurkować bez kursu ?

A.

Samodzielnie nie, ale można zrobić tzw. Intro pod opieką instruktora. Intro to takie nurkowanie na próbę. Pod opieką instruktora nurkujemy do 5 m. i oglądamy rybki 🙂

Q?

Dla kogo jest nurkowanie ?

A.

Tak naprawdę dla każdego 🙂 oczywiście z kilkoma wyjątkami. Łatwiej będzie napisać kto nie może nurkować. Nurkować nie mogą osoby z zaburzeniami pracy serca, przewlekłymi zapaleniami zatok oraz chorobami płuc. Najlepiej zrobić badania u lekarza nurkowego pod kątem zdolności do płetwonurkowania, dzięki temu będziemy pewni, czy możemy nurkować czy nie. Lista lekarzy pod tym linkiem. Cała reszta ludzi jak najbardziej może uprawiać rekreacyjne nurkowanie.

Q?

Od jakiego wieku można nurkować ?

A.

Teoretycznie od 8 roku życia, jednak my szkolimy dopiero od 10. Dotarcie do 8 a 10 latka to zupełnie dwie różne sprawy 🙂 Oczywiście wiemy, że każde dziecko jest najmądrzejsze na świecie. Dziecko otrzymuje stopień płetwonurka młodzieżowego. Pełen kurs P1 może zrobić dopiero po ukończeniu 15 lat.

Q?

Jakie trzeba spełnić wymagania ?

A.

Należy mieć przynajmniej przeciętną kondycje fizyczną, umieć pływać, być w miarę dobrego zdrowia (patrz 1 pytanie), wygospodarować albo 5 dni, albo 3 weekendy, skontaktować się z nami, opłacić kurs P1, najlepiej kupić sobie ABC czyli: płetwy, rurkę i maskę i przystąpić do kursu P1.

Q?

Czy trzeba umieć pływać ?

A.

Zdarzało się nam zabierać pod wodę osoby całkowicie nie umiejące pływać, jednak jest to dla nich ze zrozumiałych względów dość stresujące 🙂 Dobrze by było, aby przyszły płetwonurek umiał przepłynąć basen i mógł samodzielnie utrzymywać się na powierzchni.

Q?

Ile trzeba wydać pieniędzy na sprzęt ?

A.

Tak naprawdę nic 🙂 dobrze by było kupić sobie własne ABC czyli maskę, rurkę i płetwy. Koszt  to około 500-700 zł. Sprzęt niezbędny do nurkowania najlepiej na początku wypożyczać. Przy założeniu, że wykonamy w ciągu roku 20 nurkowań w Polsce (10 dni nurkowych) i pojedziemy raz na wyjazd np. na Chorwację (5 dni nurkowych 7 dni wyjazd) zapłacimy wypożyczenie sprzętu za rok około 1500 zł. koszt zakupu w miarę przyzwoitego kompletnego sprzętu to około 8000 tys zł.

Q?

Czy nurkowanie jest drogie ?

A.

Każda forma aktywności fizycznej wymagająca jakiegoś wsparcia ze  strony sprzętu, kosztuje jakieś pieniądze. Jeżeli porównamy nurkowanie do nart, czy roweru okaże się, że jest porównywalne. W nurkowaniu najdroższą rzeczą są dalekie wyjazdy zagraniczne. W Polsce mamy bardzo dużo miejsc nurkowych, które warto odwiedzić 🙂 Będzie dużo taniej 😛

Q?

Jak zacząć nurkować ?

A.

Zapisać się na tzw. Intro, czyli nurkowanie pod opieką instruktora. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czy to wasza "zajawka". 99% ludzi jednak wpada jak śliwka w kompot i chce robić kurs po tym doświadczaniu.