PN1 – KDP/CMAS

[column size="1/5" center="no" class=""]

Wybierz Kurs

[/column] [column size="4/5" center="no" class=""]

PN1 - Płetwonurek Nitroksowy

kurs nurkowania pn1 nitrox - butle

Butle z nitroxem

Nitrox jest to mieszanina dwóch podstawowych gazów używanych w nurkowaniu, czyli tlenu i azotu. Więc tak naprawdę powietrze można nazwać  nitroxem 21% czyli według nomenklatury nurkowej Ean21 😛 (na potrzeby nurkowe przyjmujemy, że powietrze to 21% tlenu i 79% azotu).  Dzięki zwiększeniu zawartości tlenu w mieszaninie, zmniejszamy ilość azotu. A co za tym idzie - oddalamy dekompresje, ponieważ organizm nasyca się mniejszą ilością azotu na danej głębokości. Jest jednak jak zawsze druga strona medalu i podczas nurkowania z użyciem mieszaniny oddechowej typu nitrox organizm "nasyca" się większą ilości tlenu, co stanowi pewien problem oraz zwiększa się ciśnienie parcjalne tlenu, co też stanowi pewien problem 😛 Znacznie więcej dowiesz się na kursie PN1. Jest to tak naprawdę wstęp do nurkowania technicznego, jeśli więc marzysz o głębokościach to jest to kurs dla ciebie 🙂

Ukończenie kurs nurkowania na stopień PN1 czyli podstawowy nitrox pozwoli Ci na wykonywanie dłuższych i bezpieczniejszych nurkowań. Dzięki wykorzystaniu mieszanin nitroksowych do zawartości 40% tlenu (tzw. zimy nitrox). Uczestnicy kursu dowiedzą się jak bezpieczniej i dłużej nurkować, jak dobierać mieszaninę do planowanego nurkowania i jak planować nurkowanie do posiadanej mieszaniny. Nauczysz się obsługiwać analizator tlenowy i dowiesz się, co oznaczają jego wskazania.

Warunki uczestnictwa w kursie

 • ukończone 14 lat
 • posiadanie stopnia KDP/CMAS*(P1) lub uprawnienia do nurkowania do głębokości 18 m dowolnej organizacji,
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Przebieg szkolenia

Podczas kursu na podstawowego płetwonurka nitroxowego PN1 KDP/CMAS odbędzie się 6 godzin zajęć teoretycznych oraz 3 godzin zajęć praktycznych. Cały kurs trwa minimum jeden dzień szkoleniowy. Podczas kursu wykonacie minimum 1 nurkowanie bezdekompresyjne w zakresie głębokości do posiadanych przez was uprawnień.  Łącznie spędzicie pod pod wodą przynajmniej 30 minut.  Cały kurs należy zakończyć w okresie nie dłuższym  niż 1 miesiąc.

Wykłady

 • Spotkanie organizacyjne i warunki wstępne.
 • Podstawy fizyczne nurkowań z użyciem nitroksów.
 • Patofizjologia nurkowania z mieszaninami o wysokim ciśnieniu parcjalnym tlenu.
 • Wpływ azotu na organizm płetwonurka.
 • Sprzęt oraz technika nurkowania podczas nurkowań nitroksowych.
 • Zasady bezpiecznego nurkowania na nitroksie.
 • Sprawdzian wiedzy teoretycznej i zakończenie kursu.

Zajęcia Praktyczne

 • Konfiguracja sprzętu. Analiza mieszaniny. Oznaczanie butli.
 • Nurkowanie z zastosowaniem nitroksu.

Dokładne informacje na temat szkolenia znajdą państwo w książeczce szkoleń technicznych. Wystarczy kliknąć w poniższy guzik:

Read more

Cena kursu

400 zł

Jest to cena z wszystkim opłatami. Cena kursu zawiera koszt nitroxu dla kursanta i instruktora. Do ceny końcowej kursu nurkowania należy dodać zrzutkę za paliwo (instruktor też się dorzuca :P) oraz wejścia na bazy nurkowe ew. basen najczęściej około 30 zł za dzień.

Przydatne linki

Poniżej mogą Państwo sprawdzić ceny wszystkich kursów nurkowania, które oferujemy, jak również cennik wypożyczenia sprzętu nurkowego. Przypominamy, że na czas kursu zapewniamy cały niezbędny sprzęt.

Read more Read more