Zakrzówek Kraków

Zakrzówek Kraków jest jednym z najpiękniejszych miejsc nurkowych w Polsce, a może i w Europie. Położony praktycznie w centrum miasta Kraków z dobrym dojazdem (około 8 minut od Wawelu). Zakrzówek składa się z dwóch części - dzikiej i nurkowej. Nurkować można oczywiście w obu, ale to część nurkowa jest główną atrakcją. Maksymalna głębokość zbiornika to około 31 m. Zazwyczaj tutaj prowadzimy kursy nurkowania.

Charakterystyka

Jak na polskie warunki widoczność pod wodą jest bardzo dobra i sięga do 15 m. Zmniejsza się ona w zależności od pory roku i liczby płetwonurków przebywających w danym momencie pod wodą. Czasami można spotkać przy dnie resztki zawiesiny siarkowodorowej. Powstała ona wskutek gnijącej roślinności oraz gleby. Ma charakterystyczny zapach siarkowodoru i jest czarna niczym smoła. Zbiornik powstał w 1990 i od tamtej pory cały czas bujnie rozwija się tu zarówno flora jak i fauna. Nie jest niczym niezwykłym spotkanie płetwonurków oraz szczupaków czy suma. Często spotykamy duże stada płoci oraz okoni. Ostatnio widuje się coraz częściej dorodne karpie i jest to związane najprawdopodobniej z nową modą wśród pseudo-ekologów. Karpia kupuje się w pobliskim TESCO i wypuszcza go na wolność. Szczególnie latem, zaraz przy wejściu, duże połacie roślinności z ogromną ilością ryb, robi niesamowite wrażenie.

Prawą część akwenu dzieli na dwie części droga asfaltowa. Jest ona pozostałością po czasach, gdy kamieniołom działał. Dzisiaj jest bardzo dobrym miejscem do treningu. Na drodze tej znajdują się platformy treningowe na których się szkolimy. Same nurkowania odbywają się głównie z lewej strony drogi. Z prawej strony średnia głębokość wynosi około 20 kilku metrów. Dzięki dużej powierzchni obszarowej idealnie nadaje się na nurkowanie ze skuterem, które bardzo polecamy.

Ciekawostki

Z ciekawostek można nadmienić, że w kamieniołomie Zakrzówek pracował Karol Wojtyła podczas II wojny światowej. Rozpoczął on tutaj pracę w 1940 roku. Na jego cześć zamontowano dwie tablice pamiątkowe. Jedna znajduje się nad wodą, a  druga pod wodą na głębokości 6 m. zaraz z prawej strony od drogi asfaltowej.

[gmap width="400" height="300" address="Kraków, Zalew Zakrzówek"]