Vis Chorwacja

Chorwacja posiada jedną z najpiękniejszych linij brzegowych w Europie. Mnogość wysp oraz obfitość zarówno flory jak i fauny sprawia, że to doskonały kierunek nurkowy. W ciepłych wodach Morza Adriatyckiego znajdziemy również zatrzęsienie wraków z różnych okresów historycznych. My w szczególności upodobaliśmy sobie wyspę VIS. Naszym zdaniem jest to najlepsze miejsce nurkowe na Chorwacji.

Charakterystyka

Nurkowania na wyspie Vis Chorwacja są jedynymi w swoim rodzaju. Wyspa przez setki lat była kluczem do Adriatyku. Dzięki temu na powierzchni znajdziemy wiele zabytków. Od rzymskich zabudowań, po potężne wojskowe fortyfikacje zbudowane za czasów Tito. Zresztą to tu zaplanował swoją rewolucje i na wyspie znajduje się jaskinia, w której się ukrywał. Dzięki bujnej historii i nieprzewidywalnym do końca wodom, dno dokoła wyspy jest usłane wrakami. Każdy płetwonurek znajdzie tu wrak dla siebie 🙂 Zarówno zaawansowani wyjadacze techniczni jak i początkujący nurkowie rekreacyjni. Dla waszych bliskich - nienurkujących osób, jest cała wyspa do zwiedzania. Jeżeli macie niecny plan i chcecie namówić bliskich do nurkowania, to jest to idealne miejsce. Więcej informacji na temat kursów nurkowania znajdziecie tutaj. Oprócz tego niesamowite formacje skalne dostarczą wam pięknych widoków nurkowych.

Wody dokoła wyspy są przejrzyste. Widoczność sięga dwudziestu kilku metrów. Temperatura zależy od pory roku, ale raczej powinno się mieć piankę 7 mm., ewentualnie 5 mm. plus docieplasz. Głębokości na jakich się nurkuje zależą od waszego przeszkolenia oraz umiejętności. Można wykonywać piękne nurkowania w zakresie głębokości 10 -20 m, ale można również penetrować wraki na 70 / 80 metrach. W wodach Adriatyku nie ma niebezpiecznych zwierząt, no chyba że usiądziecie sobie na jeżowca 🙂

Ciekawostki

  • Na wyspę da się dostać tylko promem, który kursuje w zależności od sezonu 2 - 3 razy dziennie. Należy przyjechać odpowiednio wcześnie i zarezerwować sobie kolejkę !
  • Chorwacja posiada pyszną kuchnie. Na wyspie VIS znajduje się wiele małych restauracyjek schowanych w przecudnych wąskich uliczkach, tak więc miłośnicy jedzenia i picia będą co mieli tutaj robić wieczorami 🙂
[gmap width="400" height="300" address="Chorwacja, Vis"]