Elba, Włochy - to idealne miejsce do prowadzenia kursów nurkowania. Dlatego zostało wybrane przez nasz zaprzyjaźniony studencki klub nurkowy z Krakowa AKP KRAB AGH. Praktycznie zawsze ciepła woda i idealne warunki pogodowe. Dobra baza noclegowa, możliwość zaciągnięcia własnej sprężarki i fajna plaża, na której można zwodować ponton. Dzięki temu prowadzimy tutaj niemal wszystkie kursy nurkowania. (z kursem nurkowania pod-lodowego co roku są problemy). Największa zaleta Elby - jedzenie 🙂 Jak wszędzie we Włoszech jedzenie jest tu formą sztuki. Polecamy odwiedzać malutkie zaciszne knajpki podczas zwiedzania wyspy i unikać molochów przy plażach ze śmieciowym jedzeniem.

Charakterystyka

Ponieważ na Elbie nurkujemy w miejscowości Nisporto, to mamy do dyspozycji prawie 300 metrowa zatokę, w której dno łagodnie opada na ponad 20 m. Piaszczyste dno, brak prądów, zatoka otoczona skałami - idealny poligon dla początkujących płetwonurków. Jedynym zagrożeniem mogą się wydawać duże połacie trawy morskiej, które potrafią bardzo utrudnić nawigację, nawet doświadczonym płetwonurkom. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ kurs nawigacji podwodnej jest tu ciekawym doświadczeniem.

Dla bardziej doświadczonych płetwonurków niedaleko miejscowości Portoferairo znajduje się maleńka wysepka  Scoglietto. Jest to przepiękny rezerwat podwodny. Można tu spotkać naprawdę duże ryby. Jest ścianka schodząca na 45 m. To idealne miejsce do przeprowadzania kursów P2 jak i P3. Z drugiej strony wyspy znajduje się wrak statku towarowego Elwiscott który zatonął tu w 1972 roku. Niedaleko znajduje się też ściana schodząca na 45 m o nazwie Capo San Andrea. Warto na niej zanurkować. Na wyspie Elba znajduje się dużo więcej miejscówek nurkowych, jednak dostęp do nich najczęściej jest możliwy tylko z morza, tak więc bez pontonu ani rusz.

Sama wyspa oferuje bardzo dużo atrakcji turystycznych, tak więc osoby chcące zrobić sobie przerwę od nurkowania ew. nienurkujące też będą miały co robić. Fajną formą spędzania czasu na wyspie jest próba objechania jej skuterem 🙂 Nam się udało.

Ciekawostki

  • Na wyspie można nurkować wszędzie bez żadnych pozwoleń
  • Można polować na ryby z kuszą wszędzie poza rezerwatem koło Portoferrairo
  • W Nisporto jest tania i dobra piza 🙂
[gmap width="400" height="300" address="Włochy, Elba"]